Novi ministar finansija mora uraditi sledeće stvari ukoliko želi da ovu zemlju izvuče iz krize (koja traje već nekih stotinak godina), a one su:
- Ostavi penzije na nivou na kojem su, nikako ih ne smanjivati. Iz razloga što danas jedino penzioneri i par poštenih budala plaćaju sve račune na vreme, dok se elita baškari i brčka u svojim bazenima po Dedinju i Senjaku, sa milionskim dugovima za struju.
- Poveća penzije za 20% do 30%. Penzioneri iovako pola svoje mizerne penzije daju deci i unucima pa svakako neće uticati na inflaciju, već će se samo desiti preraspodela prihoda.
- Otpusti do 40% državne uprave, jer tamo niko ne radi. Šalteri večito poluprazni, a redovi veliki. Da li znate neku državnu upravu na kojoj su radili svi šalteri? Ista je situacija kao i kod privatnika, recimo IDEA-e gde od 12 kasa rade 3! Ali zato IDEA plaća samo ta 3 radnika a ne 12. A država plaća 12 radnika a rade samo 3. U tome je razlika. Ili ih naterati da rade, ili otpusti 40% njih.
- Smanjiti porez sa 20% na 18% ili čak 16%. Srbija ima veliku sivu zonu poslovanja, još iz vremena kada je porez bio na 18%. Kada je povećan, i taj procenat sive zone se još povećao. Srbija tretira sve firme kao kriminalce (dok se ne dokaže suprotno). Hiljadu i jedan namet, od kojih 90% potpuno nebuloznih. I onda na sve to, na ovu užasnu ekonomiju i privredu dođe i povećanje poreza. I ko će vama gospodo iz države da plaća taj porez? Još kada opraštate dugove Pinku, Simpu i ostalim „velikanima“? Siva zova će se sve povećavati dok to ne sredite.
- Smanjenje akciza na gorivo i duvan. Ukoliko nema političke volje za smanjenje poreza, onda neka se smanje ove akcize. Već je empirijski dokazano da se punjenje budžeta od strane akciza za gorivo i duvan smanjilo, zbog elastičnosti tražnje. To znači da uprkos povećanju akciza na gorivo veći je procenat smanjenja potrošnje, i tako se budžet manje i puni. Smanjite akcize i napunićete budžet. Kao empirijski dokaz evo i teksta u NIN-u koji lepo kaže: Тако су приходи од акциза на дуван у првих 20 дана јануара ове у односу на исти период прошле године пали за чак 40 одсто, са 10 на шест милијарди динара. То значи да је овог јануара од цигарета инкасирано чак 40 милиона евра мање него 2012. Овакав пад потпуно је неочекиван с обзиром на повећање акцизе од 1. октобра 2012. са 33 на 43 динара по паклици. Уместо повећаних прихода, ефекти су потпуно супротни.
- Sredi javne nabavke na kojima se godišnje ukrade između 1 i 1,5 milijarde eur
- Prestane da strancima daje nenormalne beneficije jer će na kraju stranci (investicije) dolaziti isključivo sa namerom da na par godina iskoriste benefite i na kraju odu (kao što je slučaj sa prevarom Benetona, koji je iskoristio sve beneficije a nije ispunio ugovor). Umesto da se gradi zdrav ambijent za dugoročno investiranje, stimulišu se prevaranti i špekulatni.
- Hitno dovede LIDL i IKEAu radi suzbijanja trgovačkog kartela (koji je btw zabranjen zakonom)
- Hitno promeni zakon o deviznom poslovanju, platnom prometu i sredi ambijent za poslovanje IT i internet firmi koje mogu godišnje da donesu dosta milijardi eur. Više puta sam pisao o tome, pa neću ovde, ali ovo je jedan od ključeva za oporavak privrede.
- Doštampa par milijardi dinara (za penzije i plate preostalih radnika u državnoj administraciji) jer iovako neće uticati na inflaciju zbog znatno smanjene tražnje na tržištu (u prevodu: trgovci neće dizati cene ukoliko se za koji % poveća tražnja zbog štampanja i puštanja dinara u promet). A većim platama zaposlenih koji su ostali osiguraće se manja korupcija (upravo zbog povećanja plata i njihove adekvatnosti).
- I na kraju, naravno da treba raditi na floskuli „iskorenjavanja korupcije“
18 thoughts to “Šta novi ministar finansija mora da uradi u roku od odmah”
Juče sa baš pisao tekst o famoznom stezanju kaiša koje je Krstić najavio. Govorio sam o minusima domaćih javnih preduzeća i o tome kako će se oni preliti na pleća običnog čoveka. Adresa je: http://predragpopovich.blogspot.com/2013/08/neko-je-rekao-stezanje-kaisa.html
Pogledacu, hvala
Pa da obrazložim ono što rekoh na twitteru… Mada se ove tacke malo razlikuju od inicijalnih 🙂
1 i 2 su kondradiktorni jedan drugom… (1 ce se verovatno desiti – pa ce ih, realno, inflacija smanjiti…)
4 – Generalno nemam ništa protiv smanjenja – ako ima prostora…verovatno nema, a slican je svim zemljama, u okruzenju – cak i u EU…A mislim da je mnogo bolje da ostane PDV kakav jeste (namet na potrosnju) – a da se znacajno smanje nameti na rad…
8 – Zasto Lidl i IKEA? Mislim, zasto samo dve firme… Ako se pravila postave jasno, nema monopola, povlascenih, sudovi rade itd… Firme same ce dolaziti da posluju… Zabluda je da samo dovodjenjem par zvucnih imena – resice nam sve probleme – ako se sistem uredi – sigurno ce i te dve doci – same…
10 – Generalno, mislim da nije dobro – stampanje para bez pokrica… Tako da sigurno ne iz razloga koje si naveo….
Sa svim ostalim tackama se generalno slazem i dodao bi jos jednu najbitniju: Smanjiti namete na rad!
1 i 2 nisu kontradiktorni 🙂 1 kaze da se plate ne smeju dirati odnosno smanjivati a 2 kaze da se trebaju cak i povecati
Sto se tice stampanja novca, vise ne ne gleda pokrice, nema zlatnog standarda, ne postoji vise takva monetarna politika. Koliko si jak i kakvo ti je trzite toliko mozes da stampas. Amerika i EU uveliko stampaju nenormalne kolicine novca (bez pokrica da se tako izrazim) pa opet nemaju inflaciju. Inflacija je rast cena na malo, a ako nema traznje ili ako se neznatno poveca zbog vece monetarne mase u opticaju, to znaci da inflacija nece biti veca toliko
Nisam, mislio na pokrice u Zlatu – vec upravo sto si rekao – u trzistu… problem, Povecanje bez pokrica – povlaci uglavnom potrosnju na Uvoz proizvode (u tom smislu sam mislio pokrice… tako da mora da ima efekat na inflaciju – jer necemo imati cime da placamo uvoz…)
Baš sam zato i rekao da ide povećenje penzija jer penzioneri plaćaju račune pa će novac da ide u plaćanje računa državi i punjenje budžeta a ne u potrošnju, a nama se potrošnja uvek računa kao uvoz jer sve uvozimo .)
Pa ne kapiram – novac bez pokrica ako se odstampa – sigurno je da trziste to regulise kroz Inflaciju… Bez obzira na sta ce da se potrosi taj iznos – mislim sigurno ce na uvoz – jer ako je na proizvodnju – onda nije bez pokrica 🙂
A stampati pare da bi neko – popunio budzet – nema smisla samo po sebi… i taj budzet – negde mora da potrosi taj novac – i opet na kraju lanca ce otici na uvoz – nisam mislio da ce penzioneri potrositi na uvoz… Nema besplatnog rucka… mislim ti mozes sad – da odstampas visak – uz nadu da ces do kraja godine taj „visak“ nadomestiti – kroz proizvodnju – mislim ne nuzno kroz proizvodnju ali kroz porast GDP…Ako ne nadomestis ti – inflacija ce 🙂 Tacno je da je Inflacija rast „Cene na malo“ – ali zbog uvoz-a morace da skacu i cene na malo – ili jednostavno robe nece biti u prodavnicama – bez obzira „u koje svrhe“ je upotrebljen „visak“…
To je zato sto kod nas „ne postoji“ konkurencija. Na zapadu je ona realna.
Pa znam, zato ja i kazem – ako neko zvucno ime – dovedes za rukav – a ne stvoris uslove po kojim bi on dosao sam… Nista nisi uradio – jer on ce da se ponasa onako kako moze… Zasto bi on spustao cene sam po sebi… Ako nema „realne“ potrebe 🙂
Takodje, treba dosta porasiti na fiskalnoj politici (politika poreza). Tu se slazem potpuno. Pored akciza i pdva, treba se pozabaviti nametima (porezima) nanplate, doprinose, i upsteno namete firmama i preduzetnicima. O tome sam pisao stavka broj 4.
Sto se tice Lidla, veruj mi da je dovoljno jedno ime. Ovde se takav kartel napravio da to nije normalno. Trenutno je dovoljan jedan veliki igrac da ih sve izbaci iz kartelske ravnosteze. A ljudi generalno jedva cekaju Lidl jer ima isti kvalitet proizvoda (ako ne i bolji) a za jedno 30-50% jeftiniju cenu
Isto kao sto se pricalo za Zaru – pa ispalo da su proizvodi u Zari Srbija, skuplji nego u bilo gde drugde… Ako nekog dovedes za rukav, znaci da si mu nesto ponudio – pa ne mora da se takmici na nacin, koji si objasnio…ako dodje sam – mora 🙂
Koje crne najskuplje cene, ja bih ubio da mogu da kupujem u Zari 🙂 XXL mi je mali kod njih, tako da ne mogu.
Mislio sam, kupis majcu u Zari u Beogradu – ista je jeftinija u Zari Budimpesta, Cirih etc… (cak iako je tebi Zara u Beogradu – jeftina 😉 )
Ali nisam tu mislio samo na Zaru – vec generalno…
Strane velike Banke, drze vece kamate u Srbiji nego u inostranstvu etc…
Milka u Delhaize srbija – skuplja nego u Belgiji… etc…
hahahah nisam ni primetio da covek/zena koji/koja radi na salteru igra pasijans – dok Ketrin Eston ceka u redu 🙂 🙂 🙂 🙂
Pa lol 🙂
Nikakvo znanje niti zvanje ne pomaze u sredini u kojoj se to ili nista ne prima.Ne seje se zito na asfaltu.Novi ministar finansija prvo treba dobro da vidi i da shvati gde je dosao i sakim ima posla,i da ukapira zasto su ga zvali.Dali im treba njegovo znanje, u koje ne sumnjam i dali je to znanje primenjivo kod nas,ili je doveden samo da sluzi kao transparent nazirucih izbora?Zverko je maestralno,veoma lepo prezentovao svoje predloge novom ministru,a ja bih na svoj nacin dodao da se mora polako stvarati indusrija,naravno mala ali na pravi nacin,jer bez industrije nema leba.IT ok ali to nije dovoljno.
Pogledajte Ekonomski pokret, zalazu se za stvari koje ste naveli ovde i sto je najvaznije za DIREKTNU DIGITALNU DEMOKRATIJU, Politiku Bez Politicara.
http://ekonomskipokret.com/ekonomski-program/